Tilki SEO

SEO (Search Engine Optimization) ve SEM (Search Engine Marketing), sayısal pazarlama dünyasında sık sık kullanılan iki mefhum. Ancak bu iki mefhum konuya hakim olmayanlar açısından birbirine karıştırılabiliyor.

Özellikle online allıkışmutaş firmaları ve internetten satış yaratıcı e-kâr siteleri muhtevain ciddi olan bu iki mefhum, yeni kitlelere erişebilmek ve pazarda öne çıkabilmek hesabına önemlidir. Her iki mefhum da web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü zaitrmaya yardımcı evet, ancak aralarında çeşitli farklar bulunur.

Bu nedenle bu yazımızda devir devir birbirine karıştırılabilen SEO ve SEM arasındaki farkları anlatacağız. Öncelikle SEM teriminı azıcık elan açhava ve bu arada inceleyelim.

SEM: Kontrol Motoru Pazarlaması

SEM (Search Engine Marketing) ya da Türkçe olarak Kontrol Motoru Pazarlaması, markaların arama motorları üzerinde elan görünür ve elan ulaşılabilir olması muhtevain yapılan çallıkışmalara denir.

Kontrol motoru reklamcılığı olarak da teşhismlanan SEM, arama motorlarında ücretli reklam havaı gerçekleştirilerek web sitelerinde gidiş geliş artışı çalışmalemlerinin kâffesine denir. En popüler ve kesif kullanılan SEM aracı ise Google Ads’dir.

Marka bilinirliğini ve marka değerini zaitrmaya müteveccih bir çallıkışma olan SEM, müşteri kitlesini yetiştirmek açısından da olabildiğince önemlidir. Antrparantez SEM çallıkışmaları ile trafiğinizi enstantane ilave şansı yakalayabilirsiniz.

Kontrol Motoru Optimizasyonu olarak da malum SEO çallıkışmaları ise SEM’in tersine ücretsiz çallıkışmalardır. SEM belli bir bütçe muhtevain maruz reklamları kapsarken SEO çallıkışmaları belli anahtar kelimelerde sözıcı bir yükseliş elde buyurmak muhtevain yapılan çallıkışmalardır. Gelin, bu mukabillaştırmayı azıcık elan açhava.

SEM ile SEO Arasındaki Farklar

Öncelikli olarak SEO ve SEM çallıkışmaları arasındaki ayırt; fevkda da belirttiğimiz üzere SEM’in belirli bir ücret mukabillığında, SEO’nun ise muhtevaerik üretim maliyetleri hariç ücretsiz şekilde yapılabilmesidir. Kısaca SEO muhtevain en başta içeriği üretirken harcanan maliyet haricinde başarım göstermesi muhtevain yeni bir ödeme yapılmaz.

Bunun haricinde bir önemli ayırt da hızdır. SEM çallıkışmalarında sonucu elan hızlı şekilde elde edersiniz ve trafiğinizi gücük süre içerisinde zaitrabilirsiniz. Bunun tersine SEO çallıkışmaları ise uzun soluklu çallıkışmalardır. SEO çallıkışmaları yaparken uzun vadeli şekilde düşünmeli ve sitenizdeki iyileştirmeleri aşama aşama yapmalısınız.

Bu iki sayısal pazarlama mefhumı arasındaki bir sair önemli ayırt da doğallıktır. SEM çallıkışmaları ücretli reklam çallıkışmaları evetğu muhtevain doğallığa odaklanmaz, hızlı sonuç almaya odaklanır. Ancak SEO çallıkışmalarında bu durum değişikdır. SEO çallıkışmaları elan tabii icraatı kapsar ve sitenize elan organik bir gidiş geliş temizışı esenlar.

Bu iki mefhum, muhtevaerik itibarıyla da çeşitleme gösterir. SEO çallıkışmalarındaki muhtevaerikler kullanıcı deneyimini zaitrmaya ve kullanıcıların Google sorgularını vermeye yöneliktir. Kısaca elan çok kullanıcı faydasına odaklıdır. SEM çallıkışmalarında ise garaz elan ticari evetğu muhtevain muhtevaerikler SEO çallıkışmalarındaki kabilinden olmayabilir.

Ancak bu düşünmek değildir ki SEM muhtevaerikleri kalitesizdir. Sadece iki mefhum arasındaki muhtevaerik konseptleri ve odaklar değişikdır. Antrparantez belirtmekte yarar var: Bu iki kavramdan biri diğerinden elan yerinde ya da elan üstün değildir. Markaların pazarlama stratejilerine ve ihtiyaçlarına göre ikisinden de faydalanılabilir.
Ovamızın burada sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam buyurmak istiyorsanız Pandemi Sürecinde Değişen Bitiren Davranışları: Dijital Inkılapün Yükselişi yazımıza geçebilirsiniz.

https://tilkiseo.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir